Skip to content

Language

SOUND OF WINE 2026 - OVER 3000 PRODUCTS WERE THERE. THANK YOU, FRIENDS!

Vergani
Vergani
Open search Open account page Open cart
0
  • Wine
    • categories
      • red wine
      • white wine
      • Sparkling wine
      • Rose wine
      • dessert wine
      • All wines
    • regions
      • Tuscany
      • Piedmont
      • Lombardy
      • Veneto
      • Friuli
      • Apulia
      • Calabria
      • Sardinia
      • Sicily
      • All regions
    • grape varieties
      • Cabernet Sauvignon
      • Merlot
      • Chardonnay
      • Vermentino
      • Tempranillo
      • Sangiovese
      • Pinot Noir
      • Barbera
      • Nebbiolo
      • Pinot Grigio
      • Primal
      • All grape varieties
    • Vergani Icons
      • The Soul of Vergani
      • Ca' del Bosco
      • Collazzi
      • Mura Mura
      • Planet
      • Ruffino
      • Piaggia
      • Table
      • Berta Distillery
      • Muraglia
    • Discoveries
      • Under 20 CHF
      • Large formats
      • Premium/Rarities
      • Bio/Demeter
      • Non-alcoholic
    • Inspirations
      • Vouchers
      • Gifts
      • Accessories and Food
      • Secret
  • sparkling wine
    • sparkling wine varieties
      • Prosecco
      • Franciacorta
      • Classic Method
      • champagne
      • Moscato d'Asti
      • All sparkling wines
    • Ca' del Bosco
      • All wines from Ca' del Bosco
      • Vintage Collection
      • Annamaria Clementi RS 1980
    • inspirations
      • Our Prosecco selection
      • Kettmeir South Tyrol
      • Olivini Lake Garda

    In Focus: Zürischum

    In Focus: Ca' del Bosco

  • Grappa
    • producers
      • Andrea da Ponte
      • Berta
      • Bottega / Alexander
      • Male
      • Poli Jacopo
      • Villa de Varda
      • All Grappe
    • inspirations
      • Grappa gifts
      • Grappa collections
      • liqueur

    In Focus: Berta Anniversario

    In Focus: Distillerie Berta

  • olive oil
  • Food
    • Categories
      • Aperitif
      • Appetizers & Delicatessen
      • Pasta
      • Rice
      • Sauces
      • Cured meats
      • Oil
      • Vinegar
      • Desserts
      • All food items
    • Inspirations
      • Italian aperitif
      • Serenade to the Pasta
      • The Table Setting
      • Sea People
      • Sweet, life
      • Flavorful gift ideas
    • In focus
      • Frantoio Muraglia
      • Pastificio dei Campi
      • Shipowner
  • Gifts
  • stores
    • Vergani Lion Square
      • Information & Opening Hours
      • Wine Shop
      • Wine Tavern Armando's by Vergani
      • wine seminars
      • your private event
      • Your private tasting
    • Vergani Wiedikon
      • Information & Opening Hours
      • Wine Shop and Distillery
      • pickup
  • Academy
    • seminars
      • basic wine seminar
      • sparkling wine seminar
      • Tuscany wine seminar
      • Piemonte Wine Seminar
      • grappa seminar
      • seminar calendar
    • public tastings
      • The Tasting
      • Vergani Wine Tram
      • Your Private Tasting at Löwenplatz
      • tasting calendar
    • About Accademia
      • Our seminars
      • Our tastings
      • Our wine experts
  • events
    • Events at Löwenplatz
      • The Tasting
      • Brunch: Vergani Breakfast
      • New Year's Eve Italo Disco
      • Italo Disco
      • Lunch Affair
      • Show all events
    • Events in Zurich
      • Wine and Bread Festival
      • Cocco Bello Dolder Grand
      • Vergani Wine Tram
      • Sound of Wine - Hallenstadion
    • Private Events
      • Private event at Löwenplatz
      • Private tasting at Löwenplatz

    Private event at Löwenplatz

    Private Tasting

  • About Us
    • Vergani
      • Our Story
      • The Soul of Vergani
      • sustainability
      • Vacancies
    • Posts & Inspirations
      • Gazzetta
      • magazine
    • Our partners
      • American Express Platinum
      • Chair Airlines
      • SHL
      • ZSC Lions

    Our Story

    Job Openings

  • service
    • Service Private Customers
      • wine tours
      • Wedding wine advice
      • contact
      • pickup
      • newsletter

    Newsletter

    Pickup

Vergani
  • olive oilFinest olive oils
  • Gifts
Wines under 20 CHF
Private Tasting
Event calendar

Language

Account
    0
  • red wine
  • white wine
  • Sparkling wine
  • Rose wine
  • dessert wine
  • All wines
    6
  • Prosecco
  • Franciacorta
  • Classic Method
  • champagne
  • Moscato d'Asti
  • All sparkling wines
In Focus: Zürischum
Ca' del Bosco
    9
  • Andrea da Ponte
  • Berta
  • Bottega / Alexander
  • Male
  • Poli Jacopo
  • Villa de Varda
  • All Grappe
In Focus: Berta Anniversario
In Focus: Distillerie Berta
    11
  • Aperitif
  • Appetizers & Delicatessen
  • Pasta
  • Rice
  • Sauces
  • Cured meats
  • Oil
  • Vinegar
  • Desserts
  • All food items
Private event at Löwenplatz
Private Tasting
Our Story
Job Openings
Newsletter
Pickup
  • red wine
  • white wine
  • Sparkling wine
  • Rose wine
  • dessert wine
  • All wines
  • Tuscany
  • Piedmont
  • Lombardy
  • Veneto
  • Friuli
  • Apulia
  • Calabria
  • Sardinia
  • Sicily
  • All regions
  • Cabernet Sauvignon
  • Merlot
  • Chardonnay
  • Vermentino
  • Tempranillo
  • Sangiovese
  • Pinot Noir
  • Barbera
  • Nebbiolo
  • Pinot Grigio
  • Primal
  • All grape varieties
  • The Soul of Vergani
  • Ca' del Bosco
  • Collazzi
  • Mura Mura
  • Planet
  • Ruffino
  • Piaggia
  • Table
  • Berta Distillery
  • Muraglia
  • Under 20 CHF
  • Large formats
  • Premium/Rarities
  • Bio/Demeter
  • Non-alcoholic
  • Vouchers
  • Gifts
  • Accessories and Food
  • Secret
  • Prosecco
  • Franciacorta
  • Classic Method
  • champagne
  • Moscato d'Asti
  • All sparkling wines
  • All wines from Ca' del Bosco
  • Vintage Collection
  • Annamaria Clementi RS 1980
  • Our Prosecco selection
  • Kettmeir South Tyrol
  • Olivini Lake Garda
  • Andrea da Ponte
  • Berta
  • Bottega / Alexander
  • Male
  • Poli Jacopo
  • Villa de Varda
  • All Grappe
  • Grappa gifts
  • Grappa collections
  • liqueur
  • Aperitif
  • Appetizers & Delicatessen
  • Pasta
  • Rice
  • Sauces
  • Cured meats
  • Oil
  • Vinegar
  • Desserts
  • All food items
  • Italian aperitif
  • Serenade to the Pasta
  • The Table Setting
  • Sea People
  • Sweet, life
  • Flavorful gift ideas
  • Frantoio Muraglia
  • Pastificio dei Campi
  • Shipowner
  • Information & Opening Hours
  • Wine Shop
  • Wine Tavern Armando's by Vergani
  • wine seminars
  • your private event
  • Your private tasting
  • Information & Opening Hours
  • Wine Shop and Distillery
  • pickup
  • basic wine seminar
  • sparkling wine seminar
  • Tuscany wine seminar
  • Piemonte Wine Seminar
  • grappa seminar
  • seminar calendar
  • The Tasting
  • Vergani Wine Tram
  • Your Private Tasting at Löwenplatz
  • tasting calendar
  • Our seminars
  • Our tastings
  • Our wine experts
  • The Tasting
  • Brunch: Vergani Breakfast
  • New Year's Eve Italo Disco
  • Italo Disco
  • Lunch Affair
  • Show all events
  • Wine and Bread Festival
  • Cocco Bello Dolder Grand
  • Vergani Wine Tram
  • Sound of Wine - Hallenstadion
  • Private event at Löwenplatz
  • Private tasting at Löwenplatz
  • Our Story
  • The Soul of Vergani
  • sustainability
  • Vacancies
  • Gazzetta
  • magazine
  • American Express Platinum
  • Chair Airlines
  • SHL
  • ZSC Lions
  • wine tours
  • Wedding wine advice
  • contact
  • pickup
  • newsletter
0

Your cart is empty

Continue shopping

Cart

0
Total

Sync offline items before checkout.

  • red wine
  • white wine
  • sparkling wine
  • Grappa
  • Rose wine
  • dessert wine
  • liqueur
  • olive oil
  • Wines under 20 CHF
9190107000
Poli Grappa Sarpa Bianca Sale priceFrom 12.80 CHF 72.86 CHF/l
9190207000
Poli Grappa Sarpa GOLD Sale priceFrom 12.80 CHF 75.71 CHF/l
9192407100
Poli Grappa Two Barrels Sale price67.00 CHF 95.71 CHF/l
9192207000
Poli Grappa Barrique 2000 Sale price99.00 CHF 141.43 CHF/l
9192107000
Poli Grape Distillate UvaViva Italian Sale price55.00 CHF 78.57 CHF/l
9193315000
Poli Distilled Wine Arzente Sale priceFrom 67.00 CHF 124.67 CHF/l
9195007000
Poli Grappa Cleopatra Moscato Gold Sale price70.00 CHF 100.00 CHF/l
9191007000
Poli Grappa Pò di Poli Soft Sale price55.00 CHF 78.57 CHF/l
9194005000
Poli Grappa of Sassicaia Sale price107.00 CHF 214.00 CHF/l
2380307520
Polissena Valdarno di Sopra DOC Organic Il Borro Sale priceFrom 35.00 CHF 46.67 CHF/l

Choose your gift box

Your personal gift box

Choose a gift box. Select your wine. Your gift is ready.
Gift box for 1x75cl bottle
Gift box for 1x75cl bottle
Sale price 7.00 CHF
Gift box for 2x75cl bottle
Gift box for 2x75cl bottle
Sale price 10.00 CHF
1206007548
Ca' del Bosco
Cuvée Prestige Extra Brut Editione 47 Franciacorta DOCG Ca' del Bosco

N/A / 75 cl

Sale price 39.50 CHF
0
1216007521
Olivini
Lugana Spumante Brut Classic Method DOC Olivini

2021 / 75 cl

Sale price 32.00 CHF
0
1506107524
Bottega / Alexander
Prosecco Gold Prosecco Treviso DOC Brut Bottega

2024 / 75 cl

Sale price 19.90 CHF
0
4100407500
Zürischum
Zürischum Brut Blanc de Noirs Lake Zurich AOC

N/A / 75 cl

Sale price 35.00 CHF
0
2045007525
Michele Satta
Costa di Giulia Bolgheri DOC Michele Satta

75 cl

Sale price 24.00 CHF
0
1110107520
Mura Mura
Romeo Barbera/Nebbiolo Piemonte DOC Mura Mura

2020 / 75 cl

Sale price 45.00 CHF
0
2060307521
Piaggia
Carmignano Riserva DOCG Piaggia

2021 / 75 cl

Sale price 47.00 CHF
0
2120407521
Ruffino
Modus Toscana IGT Ruffino

2021 / 75 cl

Sale price 39.00 CHF
0
2240707519
Chioccioli
Fossifoco Toscana IGT Snails

2019 / 75 cl

Sale price 39.00 CHF
0
1507307500
Bottega / Alexander
Non-alcoholic sparkling wine Zero White non-alcoholic Spumante

N/A / 75 cl

Sale price 10.50 CHF
0

Bitte wähle Grußkarten-Produkte in den Section-Einstellungen aus.

41 results for "poli"

Filters

Sort by
Sort by:
9190107000
Poli Grappa Sarpa Bianca Grappa, Veneto, Italy - 3 Bottle sizes Sale priceFrom 12.80 CHF 72.86 CHF/l
9190207000
Poli Grappa Sarpa GOLD Grappa, Veneto, Italy - 3 Bottle sizes Sale priceFrom 12.80 CHF 75.71 CHF/l
9192407100

Choose a quantity

Poli Grappa Two Barrels Grappa, 70 cl, Veneto, Italy Sale price67.00 CHF 95.71 CHF/l
9192207000

Choose a quantity

Poli Grappa Barrique 2000 Grappa, 70 cl, Veneto, Italy, 2000 Sale price99.00 CHF 141.43 CHF/l
9192107000

Choose a quantity

Poli Grape Distillate UvaViva Italian Grappa, 70 cl, Veneto, Italy Sale price55.00 CHF 78.57 CHF/l
9193315000
Poli Distilled Wine Arzente Grappa, Veneto, Italy - 2 Bottle sizes Sale priceFrom 67.00 CHF 124.67 CHF/l
9195007000

Choose a quantity

Poli Grappa Cleopatra Moscato Gold Grappa, 70 cl, Veneto, Italy Sale price70.00 CHF 100.00 CHF/l
9191007000

Choose a quantity

Poli Grappa Pò di Poli Soft Grappa, 70 cl, Veneto, Italy Sale price55.00 CHF 78.57 CHF/l
9194005000

Choose a quantity

Poli Grappa of Sassicaia Grappa, 50 cl, Veneto, Italy Sale price107.00 CHF 214.00 CHF/l
BioBio
2380307520
Polissena Valdarno di Sopra DOC Organic Il Borro Red wine, Toscana | Centrale, Italien - 2 Bottle sizes Sale priceFrom 35.00 CHF 46.67 CHF/l
1560107520
Ripasso La Casetta Valpolicella sup. DOC Domini Veneti Red wine, Veneto, Italy - 5 Bottle sizes Sale priceFrom 23.00 CHF 30.67 CHF/l
1570107520
Anima Amarone della Valpolicella Classico DOCG L'Anima di Vergani Red wine, Veneto, Italy - 5 Bottle sizes Sale priceFrom 25.50 CHF 50.67 CHF/l
8112305088

Choose a quantity

Extra virgin olive oil *Intense Fruity* Muraglia POLPO Olive oil, 50 cl, Puglia, Italy Sale price49.00 CHF 98.00 CHF/l
1550807522

Choose a quantity

Valpolicella Alte Quare Valpolicella Superiore DOC Corte Figaretto Red wine, 75 cl, Veneto, Italien, 2022 Sale price22.50 CHF 30.00 CHF/l
1570207519

Choose a quantity

Anima Or'Jago Amarone della Valpolicella Classico DOCG L'Anima di Vergani Red wine, 75 cl, Veneto, Italy, 2019 Sale price63.00 CHF 84.00 CHF/l
1550607520

Choose a quantity

Musa Amarone della Valpolicella DOCG Valpantena Corte Figaretto Red wine, 75 cl, Veneto, Italy, 2020 Sale price59.00 CHF 78.67 CHF/l
1550107523
Ripasso Acini Ameni Valpolicella Superior DOC Valpantena Corte Figaretto Red wine, Veneto, Italy - 2 Bottle sizes Sale priceFrom 20.50 CHF 27.33 CHF/l
1550507521
Brolo del Figaretto Amarone of Valpolicella DOCG Valpantena Corte Figaretto Red wine, Veneto, Italy - 2 Bottle sizes Sale price39.00 CHF 52.00 CHF/l
1030407521
Parussi Barolo DOCG Massolino Red wine, Piemonte, Italy - 2 Bottle sizes Sale price88.00 CHF 117.33 CHF/l
1030107521
Barolo DOCG Massolino Red wine, Piemonte, Italy - 3 Bottle sizes Sale priceFrom 25.00 CHF 57.33 CHF/l
1001107524

Choose a quantity

Nebbiolo Langhe DOC Elio Altare Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2024 Sale price29.50 CHF 39.33 CHF/l
1214007525

Choose a quantity

Rosé Chiaretto Valtenesi Riviera del Garda DOC Class Olivini Rose wine, 75 cl, Lombardy, Italy, 2025 Sale price19.00 CHF 25.33 CHF/l
1215007525

Choose a quantity

Lugana DOC Olivini White wine, 75 cl, Lombardy, Italy, 2025 Sale price19.00 CHF 25.33 CHF/l
3100507521
Merlot Sito dell'Ulmo Sicily DOC Planeta Red wine, Sicilia, Italy - 5 Bottle sizes Sale priceFrom 26.00 CHF 34.67 CHF/l
1  /  2

category

  • red wine
  • white wine
  • sparkling wine
  • Grappa
  • Rose wine
  • dessert wine
  • liqueur
  • olive oil
  • Wines under 20 CHF

region

  • Tuscany
  • Piedmont
  • Lombardy
  • Veneto
  • Friuli
  • Apulia
  • Calabria
  • Sardinia
  • Sicily

grape variety

  • Cabernet Sauvignon
  • Merlot
  • Chardonnay
  • Tempranillo
  • Sangiovese
  • Pinot Noir
  • Barbera
  • Nebbiolo
  • Pinot Grigio

classification

  • Prosecco
  • Franciacorta
  • Collio
  • Barolo
  • Ripasso
  • Amarone
  • Chianti
  • Brunello
  • Tuscany IGT

contact

Vergani + Co AG
Zentralstrasse 141
8003 Zurich
customer service

social media

Payment

American Express Apple Pay Mastercard Visa Rechnung

© Vergani 2026

  • Terms and Conditions
  • imprint
  • data protection
  • Right of withdrawal
  • FAQ