Tessari Gianni

DUE Veneto red Tessari Gianni

  • red wine
  • Italy
  • Veneto
  • 6er Karton
  • 13,00 % vol.
The name "Due" stands for the two grape varieties, the two years of aging and the two fermentation processes. In other words, 1/3 of the grapes are dried and emptied together with the remaining must in a second fermentation. Garnet red; fine fruit aromas, including cherries, are evident on the nose. Floral on the palate, lots of wild berries and soft tannins.
Sale price16.00 CHF 21.33 CHF/l
vintage: 2023
bottle size: 75 cl

Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.

For your aperitivo

107020280
Barolo Salami L'Anima di Vergani Sale price15.00 CHF 5.36 CHF/100g
104110040
107030180
Black Truffle Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 7.78 CHF/100g
107010280
Traditional Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 5.00 CHF/100g
In stock: delivered in 2-4 days

Pickup available at Vergani Wiedikon

Usually ready in 24 hours

1600107523

DUE Veneto red Tessari Gianni

2023 / 75 cl

Vergani Wiedikon

Pickup available, usually ready in 24 hours

Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland

More products from Tessari Gianni

View all
1605107524
Perinato Soave Classic DOC Tessari Gianni White wine, 75 cl, Veneto, Italy, 2024 Sale price21.00 CHF 28.00 CHF/l
Bio
1605207522
Rebellis Solaris Orange Wine Veneto IGT Organic Tessari Gianni White wine, 75 cl, Veneto, Italy, 2022 Sale price23.00 CHF 30.67 CHF/l
1605007525
Soave DOC Tessari Gianni White wine, 75 cl, Veneto, Italy, 2025 Sale price14.70 CHF 19.60 CHF/l