















Dreistand
Kerner Zurich Lake AOC Dreistand
Expressive aromas of pineapple sugus and exotic fruit. A hint of star fruit. Aroma-supporting acidity, explosive fruit finish.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Kerner Zurich Lake AOC Dreistand
2022 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Kerner
vinification
Matured in 70% steel tanks and 30% wooden barrels.
producer
Tripod
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
Excellent with raw tuna with sesame, lemon chicken or sweet potato casserole.
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Kerner Zurich Lake AOC Dreistand
Sale price21.00 CHF
Regular price
28.00 CHF/l
More products from Dreistand
Pinot Noir Zürichsee AOC Dreistand
Red wine, 75 cl, Zurich, Switzerland, 2025
Sale price19.00 CHF
25.33 CHF/l
ZHR ROSSO from Lake Zurich AOC Dreistand
Red wine, 75 cl, Zurich, Switzerland, 2023
Sale price19.00 CHF
25.33 CHF/l
Zweigelt/Merlot/Pinot Noir Zurich Lake AOC Three-Varietal Blend
Red wine, 75 cl, Zurich, Switzerland, 2020
Sale price44.00 CHF
58.67 CHF/l
Chardonnay Zürichsee AOC Dreistand
White wine, 75 cl, Zurich, Switzerland, 2024
Sale price28.00 CHF
37.33 CHF/l
Pinotage Zurich Lake AOC Dreistand
Red wine, 75 cl, Zurich, Switzerland, 2025
Sale price34.00 CHF
45.33 CHF/l
ZHB BIANCO from Lake Zurich AOC Dreistand
White wine, 75 cl, Zurich, Switzerland, 2025
Sale price19.00 CHF
25.33 CHF/l
Müller-Thurgau Zürichsee AOC Dreistand
White wine, 75 cl, Zurich, Switzerland, 2024
Sale price18.00 CHF
24.00 CHF/l
Räuschling Zürichsee AOC Dreistand
White wine, 75 cl, Zurich, Switzerland, 2025
Sale price21.00 CHF
28.00 CHF/l
Souvignier Gris Zurich Lake AOC Dreistand
White wine, 75 cl, Zurich, Switzerland, 2025
Sale price21.00 CHF
28.00 CHF/l
Rosé Lake Zurich AOC Dreistand
Rose wine, Zurich, Switzerland - 2 Bottle sizes
Sale priceFrom 18.00 CHF
24.00 CHF/l

































