Tenuta Mara

Mara Mia Sangiovese Rubicone IGP Demeter Tenuta Mara

  • red wine
  • Italy
  • Emilia Romagna
  • 6er Karton
  • 14,00 % vol.
Aromas of fresh berries, citrus fruits, earth, nutmeg, terracotta and oregano. Subtle, light body, fine tannins and a mineral finish. Actually quite rustic, but definitely on the fine side due to the biodynamic cultivation and aging.
Sale price33.00 CHF 44.00 CHF/l
vintage: 2020
bottle size: 75 cl

Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.

For your aperitivo

107020280
Barolo Salami L'Anima di Vergani Sale price15.00 CHF 5.36 CHF/100g
104110040
107030180
Black Truffle Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 7.78 CHF/100g
107010280
Traditional Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 5.00 CHF/100g
In stock: delivered in 2-4 days

Pickup available at Vergani Wiedikon

Usually ready in 24 hours

1830207520

Mara Mia Sangiovese Rubicone IGP Demeter Tenuta Mara

2020 / 75 cl

Vergani Wiedikon

Pickup available, usually ready in 24 hours

Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland

More products from Tenuta Mara

View all
BioDemeter
1830107522
Guiry Sangiovese Rubicone IGP Demeter Tenuta Mara Red wine, 75 cl, Emilia Romagna, Italy, 2022 Sale price19.00 CHF 25.33 CHF/l
BioDemeter
1836007521
Rosé Maramato Rubicone IGP Demeter Tenuta Mara Rose wine, 75 cl, Emilia Romagna, Italy, 2021 Sale price22.50 CHF 30.00 CHF/l