Lasorgiva

Medium Vermentino Bolgheri DOC Lasorgiva

  • White wine
  • Italien
  • Toscana | Bolgheri
  • 6er Karton
  • 13,50 % vol.
The nose features a varietal bouquet that opens with exotic fruity notes of pineapple and white peach. There is a hint of green citrus, grapefruit, lime, and lemongrass, followed by a mineral finish. On the palate, it is balanced, flavorful, and of medium persistence. The acidity is pleasant and the texture is smooth.
Sale price22.50 CHF 30.00 CHF/l
Vintage: 2024
2024
Bottle size: 75 cl
75 cl

Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.

For your aperitivo

107020280
Barolo Salami L'Anima di Vergani Sale price15.00 CHF 5.36 CHF/100g
104110040
107030180
Black Truffle Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 7.78 CHF/100g
107010280
Traditional Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 5.00 CHF/100g
In stock: delivered in 2-4 days

Pickup available at Vergani Wiedikon

Usually ready in 24 hours

2365007524

Medium Vermentino Bolgheri DOC Lasorgiva

2024 / 75 cl

Vergani Wiedikon

Pickup available, usually ready in 24 hours

Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland

More products from Lasorgiva

View all
2360107524
Phoenix Bolgheri Red Bolgheri DOC Lasorgiva Red wine, Tuscany, Italy - 2 Bottle sizes Sale priceFrom 26.00 CHF 34.67 CHF/l
2360207522
Laoury Bolgheri Superiore DOC Lasorgiva Red wine, 75 cl, Tuscany, Italy, 2022 Sale price69.00 CHF 92.00 CHF/l
2360307524
Vòltora Toscana IGT Lasorgiva Red wine, 75 cl, Toscana | Bolgheri, Italien, 2024 Sale price32.00 CHF 42.67 CHF/l