

Wolfer
Grand Vin Pinot Noir AOC Wolfer
Grand Vin stands for first wine of the highest quality. The gentle fermentation of the small, usually thick-skinned grapes takes several days. During the 12-month maturation period in young barriques, the valuable ingredients combine to create a dense, long-lasting wine.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Grand Vin Pinot Noir AOC Wolfer
2023 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Pinot Noir
vinification
12 Mt. Barrique
producer
Wolfer
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Grand Vin Pinot Noir AOC Wolfer
Sale price36.00 CHF
Regular price
48.00 CHF/l
More products from Wolfer
Pinot Gris Thurgau AOC Wolfer
White wine, 75 cl, Thurgau, Switzerland, 2025
Sale price27.00 CHF
36.00 CHF/l
Pinot Noir AOC Wolfer Selection
Red wine, 75 cl, Thurgau, Switzerland, 2023
Sale price27.00 CHF
36.00 CHF/l
Classic Pinot Noir AOC Wolfer
Red wine, 75 cl, Thurgau, Switzerland, 2024
Sale price20.00 CHF
26.67 CHF/l
Müller Thurgau Thurgau AOC Winery Wolfer
White wine, 75 cl, Thurgau, Schweiz, 2024
Sale price18.00 CHF
24.00 CHF/l



























