


Lombardo
Unanimous white Sicilian lands IGP Lombardo
Light straw yellow. Fragrant floral nose of flowers, white peach and melon. Very juicy on the palate, fresh, exciting, with a gentle acidity and fruity melt. A wonderful summer wine!
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Unanimous white Sicilian lands IGP Lombardo
2025 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
Moscato, Grillo, and Catarratto
vinification
Matured in steel tanks
producer
Lombardo
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
antipasti, fish, white meat
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Unanimous white Sicilian lands IGP Lombardo
Sale price14.50 CHF
Regular price
19.33 CHF/l
More products from Lombardo
Nero d'Altura Nero d'Avola Sicily DOC Lombardo
Red wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2023
Sale price19.50 CHF
26.00 CHF/l
Eimi Nero d'Avola Sicily DOC Lombardo
Red wine, Sicilia, Italy - 2 Bottle sizes
Sale price47.00 CHF
62.67 CHF/l
Rosé Fiore di Nero Terre Siciliane IGP Lombardo
Rose wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2025
Sale price14.50 CHF
19.33 CHF/l
High Altitude Grillo Sicily DOC Lombardo
White wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2025
Sale price15.50 CHF
20.67 CHF/l
Unanimous Red Nero d'Avola Sicilian Lands IGP Lombardo
Red wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2024
Sale price14.50 CHF
19.33 CHF/l
Catarratto d'Altura Sicily DOC Lombardo
White wine, 75 cl, Sicilia, Italien, 2025
Sale price15.50 CHF
20.67 CHF/l





























