


La Tornale
Cabernet Franc Barrique Valais AOC La Tornale
Deep red color with violet reflections. Berry fruits and a light toasted note on the nose, complex. Fruity and powerful on the palate, with leather notes, fine and elegant tannins, and light wood notes.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Cabernet Franc Barrique Valais AOC La Tornale
2023 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Cabernet Franc
vinification
Matured in barriques.
producer
The Tornale
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
Red meat, game, lamb.
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Cabernet Franc Barrique Valais AOC La Tornale
Sale price32.00 CHF
Regular price
42.67 CHF/l
More products from La Tornale
Paien Valais AOC La Tornale
White wine, 75 cl, Valais, Switzerland, 2025
Sale price25.00 CHF
33.33 CHF/l
Petit Arvine Valais AOC La Tornale
White wine, 75 cl, Valais, Switzerland, 2024
Sale price28.00 CHF
37.33 CHF/l

























