


Blondel Domaine
Epesses La Perle Lavaux AOC Domaine Blondel
Rich yellow. Fruity nose: quince, pear and some passion fruit, with notes of linden blossom. Lively opening, shows melting quality and a delicate, well-integrated acidity that continues through to the finish.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Epesses La Perle Lavaux AOC Domaine Blondel
2025 / 70 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Chasselas
vinification
Fermented and aged in steel tanks.
producer
Blondel Estate
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Epesses La Perle Lavaux AOC Domaine Blondel
Sale price16.50 CHF
Regular price
23.57 CHF/l
More products from Blondel Domaine
Abbey Slopes Dézaley Grand Cru AOC Blondel
White wine, 70 cl, Vaud, Switzerland, 2025
Sale price21.50 CHF
30.71 CHF/l
St-Saphorin Pré-Lyre Lavaux AOC Blondel Estate
White wine, 70 cl, Vaud, Switzerland, 2024
Sale price17.50 CHF
25.00 CHF/l

























