

Pardevalles
Gamonal Tierra de León DO Pardevalles
Garnet red; pleasant roasted aromas blend with ripe fruit on the nose; some wood and licorice on the palate, with a long finish. A beautiful and extremely exciting wine made from the local Prieto Picudo grape variety.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Gamonal Tierra de León DO Pardevalles
2018 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Prieto Picudo
vinification
Expansion: 12 Mt. French and American barrels.
producer
Pardevalles
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Gamonal Tierra de León DO Pardevalles
Sale price23.90 CHF
Regular price
31.87 CHF/l
More products from Pardevalles
Rosé Clarett Tierra de León DO Pardevalles
Rose wine, 75 cl, Tierra de León, Spain, 2023
Sale price16.90 CHF
22.53 CHF/l
Albarín Tierra de León DO Pardevalles
White wine, 75 cl, Tierra de León, Spain, 2025
Sale price16.90 CHF
22.53 CHF/l

























