

Talosa
Long Fillets Vino Nobile di Montepulciano DOCG Talosa
Deep, dark ruby red. The aroma is rich and complex. Varietal notes of earth and flowers. Pickled red berries and cherries, hints of leather, forest aromas, and licorice. The palate is an elegant combination of density and freshness, with an elegant and persistent finish.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g
Pickup currently unavailable at Vergani Wiedikon

Long Fillets Vino Nobile di Montepulciano DOCG Talosa
2019 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Sangiovese
vinification
Fermentation for 15-20 days in stainless steel. Aging for 24 months in tonneaux and used wooden barrels.
producer
Talosa
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Long Fillets Vino Nobile di Montepulciano DOCG Talosa
Sale price48.00 CHF
Regular price
64.00 CHF/l
More products from Talosa
Pietrose Merlot Tuscany IGT Talosa
Red wine, 75 cl, Tuscany, Italy, 2019
Sale price70.00 CHF
93.33 CHF/l
Vino Nobile di Montepulciano Riserva DOCG Talosa
Red wine, Tuscany, Italy - 2 Bottle sizes
Sale priceFrom 27.00 CHF
36.00 CHF/l
Alboreto Vino Nobile di Montepulciano DOCG Talosa
Red wine, 75 cl, Tuscany, Italy, 2021
Sale price23.00 CHF
30.67 CHF/l


























