


Altare Elio
La Morra Barolo DOCG Elio Altare
Ruby red with garnet reflections; sweet-tart violet bouquet with balsamic undertones; highly concentrated on the palate; with compact fruit and perfectly interwoven soft tannins.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

La Morra Barolo DOCG Elio Altare
2022 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Nebbiolo
vinification
Aged for 24 months in new (20%) and used (80%) French barriques. Annual production: 12,000 bottles.
producer
Elio Altar
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
beef fillet, leg of lamb, steaks and roast beef
allergens
Contains sulfites
variety sheet

La Morra Barolo DOCG Elio Altare
Sale price76.00 CHF
Regular price
101.33 CHF/l
More products from Altare Elio
Unoperuno Barolo DOCG Elio Altare
Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2021
Sale price305.00 CHF
406.67 CHF/l
Giarborina Langhe DOC Elio Altare
Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2021
Sale price82.00 CHF
109.33 CHF/l
Dolcetto d'Alba DOC Elio Altare
Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2024
Sale price21.50 CHF
28.67 CHF/l
La Villa Langhe DOC Elio Altare
Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2022
Sale price82.00 CHF
109.33 CHF/l
Nebbiolo Langhe DOC Elio Altare
Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2024
Sale price29.50 CHF
39.33 CHF/l
Cannubi Barolo DOCG Elio Altare
Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2020
Sale price195.00 CHF
260.00 CHF/l
Arborina Barolo DOCG Elio Altare
Red wine, Piemonte, Italy - 2 Bottle sizes
Sale price107.00 CHF
142.67 CHF/l































