
Altare Elio
Arborina Barolo DOCG Elio Altare
Ruby red with garnet reflections; aromas of ripe cherries, blackberries, and subtle vanilla flavors; very elegant on the palate with good structure; slightly sweet tannins on the long finish.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Arborina Barolo DOCG Elio Altare
2022 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Nebbiolo
vinification
Maceration on the skins at a controlled temperature for 4/5 days. Aging: 24 months in 30% new and 70% used French barriques. Annual production: 6,000 bottles.
producer
Elio Altar
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
Beef fillet, steaks and roast beef, mature cheese
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Arborina Barolo DOCG Elio Altare
Sale price107.00 CHF
Regular price
142.67 CHF/l
More products from Altare Elio
Unoperuno Barolo DOCG Elio Altare
Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2021
Sale price305.00 CHF
406.67 CHF/l
Giarborina Langhe DOC Elio Altare
Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2021
Sale price82.00 CHF
109.33 CHF/l
Dolcetto d'Alba DOC Elio Altare
Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2024
Sale price21.50 CHF
28.67 CHF/l
La Villa Langhe DOC Elio Altare
Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2022
Sale price82.00 CHF
109.33 CHF/l
La Morra Barolo DOCG Elio Altare
Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2022
Sale price76.00 CHF
101.33 CHF/l
Nebbiolo Langhe DOC Elio Altare
Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2024
Sale price29.50 CHF
39.33 CHF/l
Cannubi Barolo DOCG Elio Altare
Red wine, 75 cl, Piemonte, Italy, 2020
Sale price195.00 CHF
260.00 CHF/l































