

Olivini
Lugana DOC Olivini
Straw yellow in colour, with greenish reflections; the nose has elegant, pleasantly fruity and intense aromas with delicate nuances of green apples and citrus fruits. The minerality gives it freshness, liveliness and is pleasantly dry.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Lugana DOC Olivini
2025 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Trebbiano di Lugana
vinification
Manual harvest; soft pressing, partial cryomaceration for 12 hours at 5°C. Fermentation by selected yeasts at controlled temperature, partial malolactic fermentation.
producer
Olivini
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
Aperitif, fish, vegetables, poultry and veal.
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Lugana DOC Olivini
Sale price19.00 CHF
Regular price
25.33 CHF/l
More products from Olivini
Lugana Spumante Brut Classic Method DOC Olivini
Sparkling wine, 75 cl, Lombardy, Italy, 2021
Sale price32.00 CHF
42.67 CHF/l
Lugana Extra Brut Sparkling Wine Classic Method DOC Olivini
Sparkling wine, 75 cl, Lombardy, Italy, 2019
Sale price35.00 CHF
46.67 CHF/l
Rosé Spumante Brut Method classico Riviera del Garda classico DOC Olivini
Sparkling wine, 75 cl, Lombardy, Italy, 2022
Sale price32.00 CHF
42.67 CHF/l
Night in San Martino Merlot Bresciano IGT Olivini
Red wine, Lombardy, Italy - 4 Bottle sizes
Sale priceFrom 34.00 CHF
45.33 CHF/l
Explorer Benaco Bresciano White IGT Olivini
White wine, 75 cl, Lombardy, Italy, 2022
Sale price26.00 CHF
34.67 CHF/l
Rosé Chiaretto Valtenesi Riviera del Garda DOC Class Olivini
Rose wine, 75 cl, Lombardy, Italy, 2025
Sale price19.00 CHF
25.33 CHF/l
Demesse Vecchie Lugana DOC Olivini
White wine, 75 cl, Lombardy, Italy, 2024
Sale price29.00 CHF
38.67 CHF/l






























