

Nododivino
Pecorino Monovarietal Abruzzo DOC Nododivino
Bright straw yellow with greenish reflections. The nose reveals intense aromas of mango, grapefruit, white peach, and pineapple, accompanied by delicate herbal notes such as sage and basil. On the palate, the wine is soft and harmonious with lively acidity, refreshing brightness, and a balanced structure.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Pecorino Monovarietal Abruzzo DOC Nododivino
2024 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Pecorino
vinification
Fermented and aged in steel tanks
producer
Nododivino
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
Antipasti, Fisch- und Meeresfrüchten, sommerlichen Salaten, leichten Pastagerichten sowie Gemüsegerichten und frischem Ziegenkäse.
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Pecorino Monovarietal Abruzzo DOC Nododivino
Sale price17.50 CHF
Regular price
23.33 CHF/l
More products from Nododivino
Upper Passerina Coda d'Oro Abruzzo DOC Nododivino
White wine, 75 cl, Abruzzo, Italy, 2021
Sale price23.00 CHF
30.67 CHF/l
Montepulciano d'Abruzzo Single-varietal DOC Nododivino
Red wine, 75 cl, Abruzzo, Italy, 2022
Sale price17.50 CHF
23.33 CHF/l

























