

La Vizcaina
La Poulosa Bierzo DO La Vizcaina
Fruity aromas with a slightly earthy undertone are prominent in the foreground; in the mouth, a silky structure with noticeable tannins and a persistent finish.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

La Poulosa Bierzo DO La Vizcaina
2022 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Mencía
vinification
12 Mt. Barriques, production 4000 bottles.
producer
La Vizcaina
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
allergens
Contains sulfites
variety sheet

La Poulosa Bierzo DO La Vizcaina
Sale price26.90 CHF
Regular price
35.87 CHF/l
More products from La Vizcaina
The Vitoriana Bierzo DO La Vizcaina
Red wine, 75 cl, Bierzo, Spain, 2023
Sale price26.90 CHF
35.87 CHF/l
La del Vivo Bierzo DO La Vizcaina
White wine, 75 cl, Bierzo, Spain, 2023
Sale price26.90 CHF
35.87 CHF/l

























