
La Vizcaina
La del Vivo Bierzo DO La Vizcaina
Straw yellow, complex bouquet. Subtle aromas of herbs and fennel, along with fruity citrus notes. On the palate, crisp freshness, remarkable acidity, and minerality. Slightly salty on the finish.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

La del Vivo Bierzo DO La Vizcaina
2023 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Godello
vinification
Aging for 12 months in neutral French oak barrels
producer
La Vizcaina
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
Goes perfectly with fish dishes
allergens
Contains sulfites
variety sheet

La del Vivo Bierzo DO La Vizcaina
Sale price26.90 CHF
Regular price
35.87 CHF/l
More products from La Vizcaina
La Poulosa Bierzo DO La Vizcaina
Red wine, 75 cl, Bierzo, Spain, 2022
Sale price26.90 CHF
35.87 CHF/l
The Vitoriana Bierzo DO La Vizcaina
Red wine, 75 cl, Bierzo, Spain, 2023
Sale price26.90 CHF
35.87 CHF/l

























