Il Borro

Chardonnay Lamelle Toscana IGT Organic Il Borro

  • White wine
  • Italien
  • Toscana | Centrale
  • 6er Karton
  • 12,50 % vol.
Straw yellow with greenish reflections. On the nose, there are delicate hints of white peach, apple, and pear, accompanied by aromas of lemon blossom and hawthorn, which transition into nuances of Mediterranean herbs and lemongrass. On the palate, it feels fresh and well-balanced, with a pleasant mineral and spicy note and a long, fruity finish.
Sale price23.00 CHF 30.67 CHF/l
Vintage: 2025
2025
Bottle size: 75 cl
75 cl

Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.

For your aperitivo

107020280
Barolo Salami L'Anima di Vergani Sale price15.00 CHF 5.36 CHF/100g
104110040
107030180
Black Truffle Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 7.78 CHF/100g
107010280
Traditional Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 5.00 CHF/100g
In stock: delivered in 2-4 days

Pickup available at Vergani Wiedikon

Usually ready in 24 hours

2385007525

Chardonnay Lamelle Toscana IGT Organic Il Borro

2025 / 75 cl

Vergani Wiedikon

Pickup available, usually ready in 24 hours

Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland

More products from Il Borro

View all
Bio
2385107525
Chardonnay Il Borro Valdarno di Sopra DOC Organic Il Borro White wine, 75 cl, Toscana | Centrale, Italien, 2025 Sale price58.00 CHF 77.33 CHF/l
Bio
2380107524
Borrigiano Toscana IGT Organic Il Borro Red wine, 75 cl, Toscana | Centrale, Italien, 2024 Sale price19.50 CHF 26.00 CHF/l
Bio
2380207523
Pian di Nova Toscana IGT Organic Il Borro Red wine, Toscana | Centrale, Italien - 2 Bottle sizes Sale priceFrom 13.00 CHF 32.00 CHF/l
Bio
2380307520
Polissena Valdarno di Sopra DOC Organic Il Borro Red wine, Toscana | Centrale, Italien - 2 Bottle sizes Sale priceFrom 35.00 CHF 46.67 CHF/l
Bio
2380407521
Il Borro Toscana IGT Organic Il Borro Red wine, Toscana | Centrale, Italien - 6 Bottle sizes Sale priceFrom 32.00 CHF 78.67 CHF/l