Ca' del Bosco

Cuvée Prestige Extra Brut Editione 47 Franciacorta DOCG Ca' del Bosco

  • sparkling wine
  • Italy
  • Lombardy
  • 6er Karton
  • 12,50 % vol.
Straw yellow color; on the nose, scents of peach, apple, lemon and light brioche notes; on the palate, a fine and long-lasting perlage; the appearance is dry, soft and delicate with balanced acidity. Beautiful creaminess and great length.
Sale price39.50 CHF 52.67 CHF/l
vintage: N/A
bottle size: 75 cl

Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.

For your aperitivo

107020280
Barolo Salami L'Anima di Vergani Sale price15.00 CHF 5.36 CHF/100g
104110040
107030180
Black Truffle Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 7.78 CHF/100g
107010280
Traditional Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 5.00 CHF/100g
In stock: delivered in 2-4 days

Pickup available at Vergani Wiedikon

Usually ready in 24 hours

1206007548

Cuvée Prestige Extra Brut Editione 47 Franciacorta DOCG Ca' del Bosco

N/A / 75 cl

Vergani Wiedikon

Pickup available, usually ready in 24 hours

Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland

More products from Ca' del Bosco

View all
1200207521
Maurizio Zanella Rosso del Sebino IGT Ca' del Bosco Red wine, Lombardy, Italy - 2 Bottle sizes Sale priceFrom 76.00 CHF 101.33 CHF/l
1206307516
Annamaria Clementi Franciacorta DOCG Reserve Ca' del Bosco Sparkling wine, 75 cl, Lombardy, Italy, 2016 Sale price125.00 CHF 166.67 CHF/l
1205107520
Chardonnay Selva della Tesa Sebino IGT Ca' del Bosco White wine, 75 cl HK, Lombardy, Italy, 2020 Sale price77.00 CHF 102.67 CHF/l
1200507515
The Merlot Rosso del Sebino is Ca' del Bosco Red wine, 75 cl, Lombardy, Italy, 2015 Sale price82.00 CHF 109.33 CHF/l
Sold out
1200407520
Pinéro Pinot Nero Red of Sebino IGT Ca' del Bosco Red wine, 75 cl, Lombardy, Italy, 2020 Sale price75.00 CHF 100.00 CHF/l
1206507521
Vintage Collection Satèn Franciacorta DOCG Ca' del Bosco Sparkling wine, Lombardy, Italy - 2 Bottle sizes Sale priceFrom 60.00 CHF 80.00 CHF/l
1206707516
Annamaria Clementi Rosé Franciacorta Reserve DOCG Ca' del Bosco Sparkling wine, 75 cl, Lombardy, Italy, 2016 Sale price165.00 CHF 220.00 CHF/l
1206107520
Vintage Collection Extra Brut Franciacorta DOCG Ca' del Bosco Sparkling wine, 75 cl, Lombardy, Italy, 2020 Sale price60.00 CHF 80.00 CHF/l
1200607523
Corte del Lupo ROSSO Curtafranca DOC Ca' del Bosco Red wine, Lombardy, Italy - 3 Bottle sizes Sale priceFrom 29.00 CHF 38.67 CHF/l