

Komminoth
Maienfelder Pinot Noir Barrique Graubünden AOC Komminoth
On the nose, a delicate aroma of red berries, blackcurrants, and cherries combines with subtle spice notes. On the palate, it is complex and refined with ripe, rounded tannins. The sophisticated range of flavors accompanies this elegant wine right through to its long, lingering finish.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Maienfelder Pinot Noir Barrique Graubünden AOC Komminoth
2023 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Pinot Noir
vinification
Aged in barriques for 12 months.
producer
Komminoth
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
Beef (roasted or braised), lamb, game, mature blue cheeses (Camembert)
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Maienfelder Pinot Noir Barrique Graubünden AOC Komminoth
Sale price28.00 CHF
Regular price
37.33 CHF/l
More products from Komminoth
Maienfelder Pinot Blanc Graubünden AOC Komminoth
White wine, 75 cl, Graubünden, Switzerland, 2024
Sale price21.50 CHF
28.67 CHF/l
Maienfelder Pinot Noir Graubünden AOC Komminoth
Red wine, 75 cl, Graubünden, Switzerland, 2023
Sale price20.00 CHF
26.67 CHF/l

























