

Komminoth
Maienfelder Pinot Blanc Graubünden AOC Komminoth
Medium straw yellow, it has a distinctive, open and youthful aroma. Aromas of ripe, yellow apple, a subtle citrus note and a hint of tropical fruit characterize the wine. On the palate, the wine is fresh and racy, well balanced and well-balanced.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Maienfelder Pinot Blanc Graubünden AOC Komminoth
2024 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Weissburgunder
vinification
steel tank
producer
Komminoth
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
Aperitif (served chilled), soft and semi-sweet cheese, terrines, fish, raclette and fondue
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Maienfelder Pinot Blanc Graubünden AOC Komminoth
Sale price21.50 CHF
Regular price
28.67 CHF/l
More products from Komminoth
Maienfelder Pinot Noir Graubünden AOC Komminoth
Red wine, 75 cl, Graubünden, Switzerland, 2023
Sale price20.00 CHF
26.67 CHF/l
Maienfelder Pinot Noir Barrique Graubünden AOC Komminoth
Red wine, 75 cl, Graubünden, Switzerland, 2023
Sale price28.00 CHF
37.33 CHF/l

























