

Christen
Pinot Noir Auslese Schaffhausen AOC Christen
Floral, fruity nose, velvety and harmonious palate. Pleasant tannins.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Pinot Noir Auslese Schaffhausen AOC Christen
2023 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Pinot Noir
vinification
mash fermentation
producer
Christen
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
Meat and vegetable dishes, ideal accompaniment to a cozy evening.
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Pinot Noir Auslese Schaffhausen AOC Christen
Sale price18.00 CHF
Regular price
24.00 CHF/l
More products from Christen
Sauvignon Blanc Schaffhausen AOC Christen
White wine, 75 cl, Schaffhausen, Switzerland, 2024
Sale price22.00 CHF
29.33 CHF/l
Rosé Schaffhausen AOC Christen
Rose wine, 75 cl, Schaffhausen, Switzerland, 2023
Sale price17.00 CHF
22.67 CHF/l
Pinot Noir Late Harvest Schaffhausen AOC Christen
Red wine, 75 cl, Schaffhausen, Switzerland, 2022
Sale price21.00 CHF
28.00 CHF/l
Blanc de Noir Schaffhausen AOC Christians
White wine, 75 cl, Schaffhausen, Switzerland, 2024
Sale price17.00 CHF
22.67 CHF/l



























