

Christen
Rosé Schaffhausen AOC Christen
A fruity, sparkling rosé wine. Lively and refreshing on the palate. A perfect summer wine.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Rosé Schaffhausen AOC Christen
2023 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
100% Pinot Noir
vinification
Mash time of up to 24 hours. Cool fermentation in steel tanks.
producer
Christen
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
Aperitif, all kinds of appetizers, grilled food.
variety sheet

Rosé Schaffhausen AOC Christen
Sale price17.00 CHF
Regular price
22.67 CHF/l
More products from Christen
Sauvignon Blanc Schaffhausen AOC Christen
White wine, 75 cl, Schaffhausen, Switzerland, 2024
Sale price22.00 CHF
29.33 CHF/l
Pinot Noir Auslese Schaffhausen AOC Christen
Red wine, 75 cl, Schaffhausen, Switzerland, 2023
Sale price18.00 CHF
24.00 CHF/l
Pinot Noir Late Harvest Schaffhausen AOC Christen
Red wine, 75 cl, Schaffhausen, Switzerland, 2022
Sale price21.00 CHF
28.00 CHF/l
Blanc de Noir Schaffhausen AOC Christians
White wine, 75 cl, Schaffhausen, Switzerland, 2024
Sale price17.00 CHF
22.67 CHF/l



























