Il Colombaio di Santachiara

Rosé Crimson Tuscany IGT Organic Il Colombaio di Santachiara

  • Rose wine
  • Italy
  • Tuscany
  • 6er Karton
  • 12,50 % vol.
Deep crimson red (Cremisi). Fresh and fruity on the nose with notes of strawberries and raspberries. On the palate it is lively and taut with a salty and balanced finish.
Sale price21.00 CHF 28.00 CHF/l
vintage: 2025
bottle size: 75 cl

Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.

For your aperitivo

107020280
Barolo Salami L'Anima di Vergani Sale price15.00 CHF 5.36 CHF/100g
104110040
107030180
Black Truffle Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 7.78 CHF/100g
107010280
Traditional Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 5.00 CHF/100g
In stock: delivered in 2-4 days

Pickup available at Vergani Wiedikon

Usually ready in 24 hours

2214007525

Rosé Crimson Tuscany IGT Organic Il Colombaio di Santachiara

2025 / 75 cl

Vergani Wiedikon

Pickup available, usually ready in 24 hours

Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland

More products from Il Colombaio di Santachiara

View all
Bio
2215107522
L'Albereta Vernaccia Reserve of San Gimignano DOCG Organic Il Colombaio di Santachiara White wine, 75 cl, Tuscany, Italy, 2022 Sale price39.00 CHF 52.00 CHF/l
Bio
2210207522
Bacicolo Cabernet Franc Tuscany IGT Organic Il Colombaio di Santachiara Red wine, 75 cl, Tuscany, Italy, 2022 Sale price79.00 CHF 105.33 CHF/l
Bio
2215007525
Selvabianca Vernaccia di San Gimignano DOCG Organic Il Colombaio di Santachiara White wine, 75 cl, Tuscany, Italy, 2025 Sale price20.50 CHF 27.33 CHF/l
Bio
2210107522
Colombaio Sangiovese Tuscany IGT Organic Il Colombaio di Santachiara Red wine, 75 cl, Toscana | Centrale, Italien, 2022 Sale price48.00 CHF 64.00 CHF/l