

Mesa
Galesa Valli di Porto Pino is Cantina Mesa
Bright straw yellow with golden reflections. Strong and elegant at the same time, it presents itself on the nose with an exotic approach. Intense fruity notes of mango, papaya and pink grapefruit. Complemented with a hint of herbs such as lemon balm, as well as mineral notes of flint and sweet spices On the palate it unfolds with a gripping dynamic. Long finish.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Galesa Valli di Porto Pino is Cantina Mesa
2022 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
Various
vinification
Five days of mash contact. Fermented in large oak barrels. Matured in steel tanks.
producer
Table
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Galesa Valli di Porto Pino is Cantina Mesa
Sale price37.50 CHF
Regular price
50.00 CHF/l
More products from Mesa
Buio Carignano del Sulcis DOC Mesa Winery
Red wine, Sardegna, Italy - 6 Bottle sizes
Sale priceFrom 12.50 CHF
23.33 CHF/l
Buio Buio Carignano del Sulcis DOC Reserve Cantina Mesa
Red wine, Sardegna, Italy - 3 Bottle sizes
Sale priceFrom 30.00 CHF
40.00 CHF/l
Primo Scuro Cannonau di Sardinia DOC Cantina Mesa
Red wine, 75 cl, Sardegna, Italy, 2024
Sale price14.00 CHF
18.67 CHF/l
Moro Cannonau di Sardegna DOC Cantina Mesa
Red wine, Sardegna, Italy - 2 Bottle sizes
Sale priceFrom 22.50 CHF
30.00 CHF/l
Primo Bianco Vermentino di Sardegna DOC Cantina Mesa
White wine, 75 cl, Sardegna, Italy, 2025
Sale price14.00 CHF
18.67 CHF/l
Giunco Vermentino di Sardegna DOC Cantina Mesa
White wine, 75 cl, Sardegna, Italy, 2025
Sale price17.00 CHF
22.67 CHF/l
Gavino Carignano del Sulcis DOC Cantina Mesa
Red wine, 75 cl HK, Sardegna, Italy, 2021
Sale price39.00 CHF
Opale Vermentino di Sardegna DOC Cantina Mesa
White wine, 75 cl, Sardegna, Italy, 2024
Sale price25.00 CHF
33.33 CHF/l































