Graci

Etna Rosso DOC Graci

  • red wine
  • Italy
  • Sicilia
  • 6er Karton
  • 14,00 % vol.
Red berries and cherries with herbal tea notes and fresh minerality. Due to the Etna characteristics, this is clearly a terroir-influenced wine, but with exotic notes.
Sale price29.00 CHF 38.67 CHF/l
Vintage: 2023
2023
Bottle size: 75 cl
75 cl

Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.

For your aperitivo

107020280
Barolo Salami L'Anima di Vergani Sale price15.00 CHF 5.36 CHF/100g
104110040
107030180
Black Truffle Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 7.78 CHF/100g
107010280
Traditional Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 5.00 CHF/100g
In stock: delivered in 2-4 days

Pickup available at Vergani Wiedikon

Usually ready in 24 hours

3160007523

Etna Rosso DOC Graci

2023 / 75 cl

Vergani Wiedikon

Pickup available, usually ready in 24 hours

Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland

More products from Graci

View all
3160107522
Arcurìa Etna Red DOC Graci Red wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2022 Sale price55.00 CHF 73.33 CHF/l
3165007525
Etna white DOC Graci White wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2025 Sale price29.00 CHF 38.67 CHF/l
3165107522
Arcuria Etna bianco DOC Graci White wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2022 Sale price56.00 CHF 74.67 CHF/l
10942
Arcurìa Etna Red DOC Graci Red wine, 75 cl, Sicilia, Italien, 2021 Sale price54.50 CHF 72.67 CHF/l
3166007525
Etna Rosato DOC Graci Red wine, 75 cl, Sicilia, Italien, 2025 Sale price24.00 CHF 32.00 CHF/l