Chioccioli

Pirocanto Orange Toscana IGT Organic Snails

  • white wine
  • Italy
  • Tuscany
  • 6er Karton
  • 13,00 % vol.
Complex, fine and fruity on the nose with an elegant floral background and hints of dried fruit. Soft, intensely fruity and delicate on the palate. Spicy, lively and Mediterranean with notes of apricot, candied citrus fruits, combined with floral notes and caressed by light tannins and fresh acidity.
Sale price32.40 CHF 43.20 CHF/l
Vintage: 2022
2022
Bottle size: 75 cl
75 cl

Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.

For your aperitivo

107020280
Barolo Salami L'Anima di Vergani Sale price15.00 CHF 5.36 CHF/100g
104110040
107030180
Black Truffle Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 7.78 CHF/100g
107010280
Traditional Salami L'Anima di Vergani Sale price14.00 CHF 5.00 CHF/100g
In stock: delivered in 2-4 days

Pickup available at Vergani Wiedikon

Usually ready in 24 hours

2245007522

Pirocanto Orange Toscana IGT Organic Snails

2022 / 75 cl

Vergani Wiedikon

Pickup available, usually ready in 24 hours

Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland

More products from Chioccioli

View all
2240507519
AltoRe Tuscany IGT Snails Red wine, Tuscany, Italy - 5 Bottle sizes Sale priceFrom 93.00 CHF 124.00 CHF/l
2240707519
Fossifoco Toscana IGT Snails Red wine, Tuscany, Italy - 3 Bottle sizes Sale priceFrom 39.00 CHF 52.00 CHF/l
Bio
2240807524
Sanfora Toscana igt organic chioccioli Red wine, 75 cl, Tuscany, Italy, 2024 Sale price22.50 CHF 30.00 CHF/l
2248007000
Florentis Whiskey Super Tuscan Wine Cask Chioccioli Grappa, 70 cl, Central, Italy Sale price59.00 CHF 84.29 CHF/l
2248107000
Florenti's Whiskey Vin Santo Wine Cask Chioccioli Grappa, 70 cl, Tuscany, Italy Sale price79.00 CHF 112.86 CHF/l
2249007500
Tuscan Red Vermouth Snails 75cl Liqueur, 75 cl, Tuscany, Italy Sale price35.00 CHF 46.67 CHF/l