








Planeta
Burdese Sicilia Menfi DOC Planeta
Ruby red; Very concentrated on the nose, with spices, red fruits, and balsamic notes, also leather and cocoa; Well-integrated tannins on the palate; long bouquet with a rich finish.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

Burdese Sicilia Menfi DOC Planeta
2021 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
70% Cabernet Sauvignon and 30% Cabernet Franc
vinification
14 months in barriques
producer
Planet
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
game, braised meat, mature cheese
allergens
Contains sulfites
variety sheet

Burdese Sicilia Menfi DOC Planeta
Sale price26.00 CHF
Regular price
34.67 CHF/l
More products from Planeta
Extra virgin olive oil from Sicily P.G.I. Planeta 3-liter organic refill tin
Oil, Sicilia, Italy - 2 Bottle sizes
Sale priceFrom 19.50 CHF
39.00 CHF/l
Chardonnay Sicily DOC Organic Planeta
White wine, Sicilia, Italy - 2 Bottle sizes
Sale priceFrom 19.00 CHF
41.33 CHF/l
Merlot Sito dell'Ulmo Sicily DOC Planeta
Red wine, Sicilia, Italy - 5 Bottle sizes
Sale priceFrom 26.00 CHF
34.67 CHF/l
Passito di Noto DOC Organic Planeta
Dessert wine, 50 cl, Sicilia, Italy, 2024
Sale price30.00 CHF
60.00 CHF/l
Santa Cecilia Noto DOC Organic Planeta
Red wine, Sicilia, Italy - 2 Bottle sizes
Sale priceFrom 29.50 CHF
39.33 CHF/l
La Segreta Red Sicily DOC Organic Planeta
Red wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2022
Sale price13.00 CHF
17.33 CHF/l
Didacus Cabernet Franc Sicily Menfi DOC Planeta
Red wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2020
Sale price76.00 CHF
101.33 CHF/l
La Segreta white Sicily DOC organic Planeta
White wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2025
Sale price13.00 CHF
17.33 CHF/l
Cometa Sicilia DOC Organic Planeta
White wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2023
Sale price29.00 CHF
38.67 CHF/l
































