
Planeta
La Segreta Red Sicily DOC Organic Planeta
Intense and lively ruby red color. On the nose, aromas of currants and mulberries with a final spicy and minty note. On the palate, the wine demonstrates its fine personality with aromas of ripe wild fruits, complemented in a very pleasant way by a full and grassy taste. The tannins are soft and well-rounded, giving this wine a very versatile character.
Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.
For your aperitivo

Barolo Salami L'Anima di Vergani
Sale price15.00 CHF
5.36 CHF/100g

Nana Black Garlic Potato Chips
Sale price4.50 CHF

Black Truffle Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
7.78 CHF/100g

Malafronte Mediterranean Breadsticks
Sale price9.00 CHF

Traditional Salami L'Anima di Vergani
Sale price14.00 CHF
5.00 CHF/100g
Pickup available at Vergani Wiedikon
Usually ready in 24 hours

La Segreta Red Sicily DOC Organic Planeta
2022 / 75 cl
Vergani Wiedikon
Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland
grape varieties
50% Nero d'Avola, 25% Merlot, 20% Syrah, and 5% Cabernet Franc
vinification
Fermented and aged in steel tanks.
producer
Planet
flavor profile
dry
sweet
fruity/soft
spicy/tart
light
heavy/rich
Accompanying
Slide 1Stefania_PlanetaAn everyday wine that goes well with pasta dishes as well as light meat and vegetable dishes.
allergens
Contains sulfites
variety sheet

La Segreta Red Sicily DOC Organic Planeta
Sale price13.00 CHF
Regular price
17.33 CHF/l
More products from Planeta
Extra virgin olive oil from Sicily P.G.I. Planeta 3-liter organic refill tin
Oil, Sicilia, Italy - 2 Bottle sizes
Sale priceFrom 19.50 CHF
39.00 CHF/l
Burdese Sicilia Menfi DOC Planeta
Red wine, Sicilia, Italy - 4 Bottle sizes
Sale priceFrom 26.00 CHF
34.67 CHF/l
Chardonnay Sicily DOC Organic Planeta
White wine, Sicilia, Italy - 2 Bottle sizes
Sale priceFrom 19.00 CHF
41.33 CHF/l
Merlot Sito dell'Ulmo Sicily DOC Planeta
Red wine, Sicilia, Italy - 5 Bottle sizes
Sale priceFrom 26.00 CHF
34.67 CHF/l
Passito di Noto DOC Organic Planeta
Dessert wine, 50 cl, Sicilia, Italy, 2024
Sale price30.00 CHF
60.00 CHF/l
Santa Cecilia Noto DOC Organic Planeta
Red wine, Sicilia, Italy - 2 Bottle sizes
Sale priceFrom 29.50 CHF
39.33 CHF/l
Didacus Cabernet Franc Sicily Menfi DOC Planeta
Red wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2020
Sale price76.00 CHF
101.33 CHF/l
La Segreta white Sicily DOC organic Planeta
White wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2025
Sale price13.00 CHF
17.33 CHF/l
Cometa Sicilia DOC Organic Planeta
White wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2023
Sale price29.00 CHF
38.67 CHF/l
































