Planeta

Passito di Noto DOC Organic Planeta

  • dessert wine
  • Italy
  • Sicilia
  • 6er Karton
  • 12,00 % vol.
Golden yellow; on the nose dried apricot, mango, orange peel, dates, pistachios and a little vanilla; on the palate sweet, creamy with invigorating acidity.
Sale price30.00 CHF 60.00 CHF/l
Vintage: 2024
2024
Bottle size: 50 cl
50 cl

Versand CHF 15, gratis ab CHF 200.
Abholung in Wiedikon kostenlos.

In stock: delivered in 2-4 days

Pickup available at Vergani Wiedikon

Usually ready in 24 hours

3105505024

Passito di Noto DOC Organic Planeta

2024 / 50 cl

Vergani Wiedikon

Pickup available, usually ready in 24 hours

Zentralstrasse 141
8003 Zürich
Switzerland

More products from Planeta

View all
BioVegetarian
8120105088
Extra virgin olive oil from Sicily P.G.I. Planeta 3-liter organic refill tin Oil, Sicilia, Italy - 2 Bottle sizes Sale priceFrom 19.50 CHF 39.00 CHF/l
3100707521
Burdese Sicilia Menfi DOC Planeta Red wine, Sicilia, Italy - 4 Bottle sizes Sale priceFrom 26.00 CHF 34.67 CHF/l
Bio
3105407524
Chardonnay Sicily DOC Organic Planeta White wine, Sicilia, Italy - 2 Bottle sizes Sale priceFrom 19.00 CHF 41.33 CHF/l
3100507521
Merlot Sito dell'Ulmo Sicily DOC Planeta Red wine, Sicilia, Italy - 5 Bottle sizes Sale priceFrom 26.00 CHF 34.67 CHF/l
Bio
3100607522
Santa Cecilia Noto DOC Organic Planeta Red wine, Sicilia, Italy - 2 Bottle sizes Sale priceFrom 29.50 CHF 39.33 CHF/l
Bio
3100107522
La Segreta Red Sicily DOC Organic Planeta Red wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2022 Sale price13.00 CHF 17.33 CHF/l
3100907520
Didacus Cabernet Franc Sicily Menfi DOC Planeta Red wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2020 Sale price76.00 CHF 101.33 CHF/l
Bio
3105007525
La Segreta white Sicily DOC organic Planeta White wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2025 Sale price13.00 CHF 17.33 CHF/l
Bio
3105307523
Cometa Sicilia DOC Organic Planeta White wine, 75 cl, Sicilia, Italy, 2023 Sale price29.00 CHF 38.67 CHF/l